idi:string(3) "375"

Centrum Sportów Wodnych w Chełmie

01. Lokalizacja Chełm (woj. lubelskie, Polska)
02. Etap realizacji Projekt w trakcie realizacji
03. Data projektu 2013
04. Koszt budowy 35 mln zł brutto
05. Powierzchnia użytkowa 8 000 m²
06. Powierzchnia lustra wody 900 m²
07. Inwestor Miasto Chełm
08. Opis Projekt został uznany za najlepszy podczas dialogu konkurencyjnego – jest to szczególny tryb zamówienia publicznego, podczas którego Zamawiający prowadzi indywidualne spotkania z biurami projektowymi, które z kolei przedstawiają swoje wizje, koncepcje, grafiki i wizualizacje. 
Dopiero po tych rozmowach tworzona jest wiążąca wersja Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. To niestandardowe podejście dało gminie Chełm możliwość skonfrontowania swoich potrzeb z najlepszymi specjalistami z kraju i zagranicy oraz poznania kilku różnych koncepcji na zadany temat.
Idea kształtowania obiektu wynika ściśle z jego lokalizacji. Miasto Chełm w województwie lubelskim słynie z zabytkowej kopalni kredy, stanowiącej unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie, oraz z największych złóż tego surowca na terenie Polski. Elewacje i jej podziały oraz materiał, który został zastosowany, nawiązują do naturalnego bogactwa tego rejonu.
W obiekcie zaprojektowano halę basenów rekreacyjnych, halę basenów sportowych, kompleks saunowy, fitness, siłownię, squash oraz kręgielnię.
W celu optymalizacji kosztów realizacji i stworzenia jak najlepszej przestrzeni zaprojektowano rwącą rzekę typu „8”, która umożliwia wielofunkcyjne i optymalne wykorzystanie tej strefy. Dzieci i dorośli mogą wspólnie uczestniczyć w zabawie, zmieniając kierunki pływania, unosząc się na wodzie z prądem rzeki lub walcząc z jej nurtem. Dodatkowo stworzono szereg atrakcji niewymagających energii elektrycznej, co w znaczący sposób obniża koszty eksploatacyjne, nie zmniejszając atrakcyjności obiektu. Są to m. in. huśtawka wodna, ściana wspinaczkowa czy „pływające liście”. Ponadto w hali basenów rekreacyjnych zaprojektowano wanny spa oraz strefę dla najmłodszych. Dzięki wydzieleniu jej z hali basenów rekreacyjnych strefa ta staje się bardziej bezpieczna dla przebywających tam dzieci, a jednocześnie mniej uciążliwa dla pozostałych klientów Centrum Sportów Wodnych. Hala basenów sportowych została całkowicie oddzielona od strefy rekreacji, co umożliwia spełnienie odmiennych oczekiwań użytkowników w/w stref. Ponadto takie zaprojektowanie obiektu pozwala na udostępnianie tylko strefy sportowej szkołom i nie wymusza zamykania całego obiektu na czas korzystania z niego uczniów. Strefa saunowa dostępna bezpośrednio z hali basenów rekreacyjnych, jak i niezależnie dla osób niekorzystających z basenów została zaprojektowana na trzeciej kondygnacji, dzięki czemu z jej wypoczywali rozpościera się widok na strefę basenową.
zobacz wiecej